معرفی برندگان جشنواره رتردام ۲۰۲۳/ «مرزهای بی‌پایان» برنده‌ شد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
اخبار سینما

معرفی برندگان جشنواره رتردام ۲۰۲۳/ «مرزهای بی‌پایان» برنده‌ شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکرین دیلی، جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام برندگان پنجاه‌دومین دوره خود را دیروز جمعه اعلام کرد.

در طی مراسم اهدای جوایز جشنواره برندگان را در بخش رقابتی ببر و صفحه بزرگ و نیز برندگان جوایز فیپرشی و نت‌پک و کی‌ان اف معرفی کرد.

در بخش اصلی رقابتی ببر که ۱۶ فیلم شرکت داشتند هیات داوران ۳ جایزه ببر به ارزش ۴۰ هزار یورو و دو جایزه ویژه هیات داوران به ارزش هر یک ۱۰ هزار یورو اهدا کردند.

جایزه ببر به فیلم «شبح بوکوحرام» ساخته سیریل راینگو فیلمی مشترک از کامرون / فرانسه اهدا شد و از آن به عنوان داستانی با نگاه صمیمانه و صادقانه فیلمساز از چشم بی‌گناهانی که شاهد حضور معلق خشونت هستند، یاد شد.

جایزه ویژه هیات داوران به «مونل» ساخته ویاکسا چاندراسکارام از سری‌لانکا اهدا شد واز آن به عنوان داستانی ساده و عالی درباره مرد جوانی که بین انقلاب و اقتدارگرایی گیر کرده، یاد شد.

یک جایزه ویژه هیات داوران نیز به «تقلاهای جدید» ساخته آرتمیس شاو و پراشانت کامالاکانتان از آمریکا اهدا شد و از آن به عنوان چشم‌اندازی از زندگی در طول همه‌گیری و تصویر داستانی دلخراش و بامزه از زندگی در حبس یاد شد.

در بخش مسابقه بزرگ صفحه نمایش که ۱۶ فیلم با هم رقابت کردند هیات داوران جایزه خود را که شامل اکران فیلم در سینماهای هلند و نمایش در تلویزیون هلند و یک جایزه ۳۰ هزار یورویی که به طور مساوی بین فیلمساز و توزیع کننده است به «مرزهای بی‌پایان» ساخته عباس امینی محصول مشترکی از آلمان / چک و ایران اهدا کردند.

هیات داوران از فیلم برای صحنه‌نگاری مینمالیستی و استفاده موثر از سکوت و تمرکز بر پویایی ناگفته‌های جامعه یاد کردند و گفتند امیداوریم بینندگان درک عمیق‌تری از پیچیدگی انتخاب در شرایط سخت به دست آورند.

جایزه فیپرشی هیات داوران بین‌المللی روزنامه‌نگاران سینمایی از فدراسیون بین‌المللی مطبوعات سینما هم به فیلیپ سونتیچنکو از اوکراین برای «لا پالیسیادا» رسید.

جایزه نت‌پک هم که برای ارتقای سینمای آسیا به بهترین فیلم بلند آسیایی اهدا می‌شود به «کوه‌های نجوا» ساخته جاگات منووارتا از سری‌لانکا اهدا شد.

جایزه کی‌ان‌اف یا حلقه روزنامه‌نگاران فیلم هلندی هم به «آکورونته» ساخته مانوئل مونوز ریواس از اسپانیا رسید.

جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام که هر سال با تمرکز بر فیلم‌های مستقل، تجربی و فیلمسازان مستعد برگزار می‌شود امسال از ۲۵ ژانویه شروع شده تا ۵ فوریه (یکشنبه ۱۶ بهمن) ادامه دارد.

منبع

Home
Account
Cart
Search