تریلر جدید "باربی" اصل واقعی فیلم را فاش می کند
اخبار سینما

نقد و بررسی “باربی”: فیلم اسباب بازی مد روز

من دو دختر 7 و 5 ساله دارم و هر دو باربی را دوست دارند. آن‌ها با مجموعه کوچک عروسک‌هایشان در DreamHouse که همسرم در فصل تعطیلات گذشته در فروش پیدا کرد، بازی می‌کنند. گاهی اوقات اسباب بازی های دیگر نیز راه خود را به آنجا باز می کنند. من اخیرا پیدا کردم تابلویی بسیار دردسرساز در حمام DreamHouse شامل Fantastic Four. من هنوز به آن فکر می کنم.

وقتی به بچه هایم گفتم وجود دارد باربی در حال بیرون آمدن فیلم، آنها به معنای واقعی کلمه از لذت نفس نفس زدند. اما وقتی بهشون نشون دادم اولین تریلر فیلم – موردی که بیشتر شامل الف بود 2001: یک ادیسه فضایی طنزی که در آن Moonwatcher با یک دختر کوچولوی بی‌حوصله جایگزین شد و باربی Margot Robbie نقش Monolith را بازی کرد – آنها کاملاً گیج شدند. حتی یک نگاه کوتاه به دنیای صورتی وحشیانه باربی هم نمی تواند هجوم سوالات مبهم در مورد دختر کوچکی که در تریلر عروسک های بچه اش را تکه تکه کرد، فرو نشاند. (“چرا او باید اسباب بازی هایش را از بین ببرد؟!” کوچکترین من بارها ناله می کرد و به وضوح از این مفهوم کاملا آسیب دیده بود.)

باربی خود اساساً همانطور که تبلیغ می شود. شاید تصور می‌کردم بچه‌های مدرسه‌ای که به مد و نقش‌آفرینی علاقه‌مند هستند، می‌توانستند باربیمخاطبان هدف من اشتباه می کنم. همانطور که رتبه بندی PG-13 به خوبی به دست آمده نشان می دهد، گرتا گرویگ باربی کمتر فیلمی برای دخترانی است که باربی را دوست دارند تا برای زنانی که در جوانی با باربی ها بازی می کردند و می خواهند تأثیر عروسک بر بلوغ عاطفی و روانی خود را در نظر بگیرند. از این نظر، این فیلم بسیار متفکرانه‌تر از هر چیزی است که به آن گفته می‌شود باربی هر حقی دارد که باشد؛ هر پدر و مادری که یکی از آنها را تحمل کرده باشد باربی نمایش‌های تلویزیونی یا فیلم‌های DTV که در حال حاضر در نتفلیکس پخش می‌شوند، اگر منتظر چیزی در همان مسیرهای شاد و بی‌پیچیده باشند، بیدار می‌شوند. اما طرفداران باربی کوچولو امید برای چیزی شبیه به نسخه لایو اکشن یکی از نسخه های قبلی باربی افزونه‌های برند ممکن است تجربه گیج‌کننده‌ای پیدا کنند که بیشتر از سر آنها می‌گذرد.

من گمان می‌کنم که تماشاگران اولین نمایش را بیشتر دوست داشته باشند، اگرچه این صحنه‌ها عمدتاً برای چیدن جدولی برای همه طنزها و تفسیرهای اجتماعی در آینده هستند. این سکانس در «باربی لند» اتفاق می‌افتد، که اساساً فانتزی نهایی «فشنیست» 5 ساله من است. (این چیزی است که او به من می گوید که می خواهد وقتی بزرگ شود! من قبلاً نگران هستم!)

در باربی لند، باربی (رابی) با بسیاری از باربی های دیگر زندگی می کند که هر کدام تخصص یا شغل خاص خود را دارند (از جمله باربی نویسنده الکساندرا شیپ، باربی فیزیکدان اما مکی، باربی دیپلمات نیکولا کوگلان و باربی رئیس جمهور عیسی رائه). هر باربی در DreamHouse عظیم و با جزئیات چشمگیر خود زندگی می کند. طراحی تولید Barbieland توسط سارا گرین وود عجیب و خنده دار است. بچه ها (و والدینی که به طور معمول اسباب بازی های خود را تمیز می کنند) توجه به جزئیات و معماری خاص را تشخیص می دهند. (هر DreamHouse دارای درهای پلاستیکی صورتی شفاف و یک یخچال با برگردان های غذا است.)

کن ها در اطراف باربی ها در حاشیه باربیلند می چرخند و آنها را به شیوه ای کمی گیج و گیج می پرستند که فقط عروسکی بدون اندام تناسلی می تواند این کار را انجام دهد. ، بلوند سفید شده “بیچ کن”، که به شدت مشتاق توجه باربی رابی است و می خواهد به خوابگاه در DreamHouse او دعوت شود، اگرچه او آشکارا اعتراف می کند که کاملاً مطمئن نیست که آنها در طول این مراسم چه کاری انجام دهند.

بیشتر بخوانید: عجیب ترین اسباب بازی های بتمن

حتی با آن ناهنجاری های گاه به گاه مربوط به قرار ملاقات، همه چیز در باربیلند ساده و صورتی و سرگرم کننده است. و از آنجا که، همانطور که راوی درول هلن میرن به بینندگان می گوید، باربی می تواند هر چیزی باشد، زنان در دنیای واقعی هم اکنون می توانند هر چیزی باشند. وای خوشحالیم که بالاخره مشکل برابری جنسیتی را حل کردیم!

یا نه. شکاف بین فانتزی باربیلند از زنان توانمند و حقیقت زشت دنیای واقعی شروع به آلوده کردن روح و روان ناپاک قبلی باربی رابی (که اغلب از او به عنوان “باربی کلیشه ای” یاد می شود، می کند. از ناکجاآباد، این باربی یک مهمانی رقص هماهنگ را قطع می‌کند تا بپرسد که آیا اسباب‌بازی‌های دیگر هرگز به شبح در حال مرگ فکر کرده‌اند یا خیر.

یک “باربی عجیب” (کیت مک کینون) با آرایش آشفته به باربی اطلاع می دهد که کسی که در دنیای واقعی با او بازی می کند غمگین است و غم او اکنون به نوعی اسباب بازی های او را آلوده می کند: صاف کردن پاهای کاملاً قوس دار باربی و اولین سلولیت برای او گودی و غیره باربی عجیب توضیح می‌دهد که تنها امید باربی برای بازگرداندن خود به زندگی دست نخورده‌اش، سفر به دنیای واقعی، یافتن این دختر غمگین و کار کردن با مشکلاتشان است.

با این حال، هنگامی که باربی (و کن گاسلینگ) در دنیای واقعی قرار می گیرند، خشم مدیر عامل شرکت Mattel، سازنده عروسک های باربی را به خود جلب می کنند. باربی فیلم سینما). این مدیر عامل ناشناس (ویل فرل) هشدار می دهد که اگر او و عوامل شرکتش باربی و کن را نگیرند و آنها را به باربیلند برنگردانند، ممکن است عواقب بسیار بد اما نامشخصی برای هر دو دنیا به همراه داشته باشد.

امیدوارم شرح طرح من نشان دهد که گرویگ چقدر کوچک است که در نوشتن آن مشارکت داشته است باربی با شریک زندگی خود نوآ بامباخ، به مکانیک باربیلند و ساکنان عروسک هوشیار آن اهمیت می دهد. او به معنای همه چیز بسیار بیشتر علاقه مند است: اینکه باربی چه چیزی را برای نسل های مختلف زنان نشان می دهد، و اینکه آیا او نیروی خوبی است یا بازتابی از کلیشه های منفی. آیا او به دختران انگیزه می دهد که رویاهای بزرگ داشته باشند یا اینکه آنها را با انتظارات غیرممکن از خودشان بار می کند.

پاسخ، در زندگی مانند در باربی، جایی در وسط است – و این به اعتبار گرویگ است که او موفق شد یک باربی فیلم تایید شده توسط ماتل که در واقع به پیامدهای این سوالات در کنار داستان های فرعی درباره فمینیسم، مردسالاری و مردانگی سمی می پردازد. این یک نوسان بزرگ از یک فیلم است، فیلمی که سعی می کند به سؤالات بزرگ درباره باربی بپردازد و از آنها برای گفتن چیزی در مورد نقش های جنسیتی در جامعه استفاده کند. این فقط یک تبلیغ مجلل برای عروسک های باربی نیست.

اما هنوز هم نوعی است یک آگهی تجاری مجلل برای عروسک های باربی، و همچنین محصولات دیگر. (تعقیب و گریز ماشینی که در آن متل گون ها شرکت می کنند مانند یک تبلیغ برای Chevy فیلمبرداری می شود – و مطمئناً، فیلم هایی از آن در حال حاضر به عنوان بخشی از یک تبلیغ جدید برای شورت 2024.) برای گرویگ، فیلمساز فوق العاده با استعداد و با دیدگاهی قوی، بیان این داستان به این شکل یک شمشیر دولبه بود. (آیا باربی هست که با شمشیر بیاید؟)

از یک طرف، اگر گرویگ درباره یک عروسک مد محبوب و نمادین دخترانه به نام «بامبی» طنزی ساخته بود، نمی‌دانم «بامبی»، جوک‌ها به مراتب کمتر می‌شدند، زیرا با حذف از بازاریابی خودمهم ماتل ساخته می‌شدند. و عروسک های عجیب و غریب تر این شرکت در طول سال ها (بله، آن عروسک های کن شوکه کننده ای که ظاهر می شوند باربی واقعا اتفاق افتاد.) از طرفی ساخت مجوز رسمی باربی فیلم برای تمام صحبت هایش در مورد آنچه که دارد به معنای است واقعا فیلم یعنی زن قدرتمند بودن همچنین برای تبلیغ دستگاهی که برای جعل طراحی شده است وجود دارد.

باربی مارگو رابی یکی دیگر از قهرمانان فوق العاده دوست داشتنی و در عین حال عمیقاً سردرگم گرتا گرویگ است که در جستجوی هویت خود است (همچنین ببینید: لیدی برد، زنان کوچک – که همچنین عنوان بسیار خوبی برای a خواهد بود باربی فیلم، به آن فکر کنید).

اما ستاره واقعی سریال، با توجه به مضامین فیلم، تا حدودی متناقض، رایان گاسلینگ است – که مرد-فرزند خود محور خود را به شخصیتی تبدیل می کند که به همان اندازه کمیک و تراژیک است، و گاهی اوقات هر دو به طور همزمان. این یک اجرای بسیار ظریف است – و او به معنای واقعی کلمه در حال بازی یک عروسک گاومیش کن است. این یک شاهکار واقعی بازیگری است. (در کمال تعجب، فرل نقطه ضعف بزرگ فیلم است؛ او عمدتاً در نقشی که قبلاً چند بار بازی کرده بود، از جمله در طنز دیگری که بر اساس اسباب بازی های خرابکارانه بازی کرده بود، تلف می شود.)

همه گفته اند، باربی یک فیلم جذاب است، حتی اگر گاهی اوقات کمی خسته کننده باشد و اغلب تماشای آن بیشتر از اینکه خنده دار و خنده دار باشد، سرگرم کننده است. فکر می‌کنم دخترانم احتمالاً تا حدودی از آن لذت خواهند برد – وقتی چند سال بزرگتر می‌شوند آن را تماشا کنند.

رتبه بندی: 7/10

بهترین فیلم های بر اساس اسباب بازی ها

اگرچه گاهی اوقات آنها با انگیزه های مالی هوس انگیز همراه هستند، فیلم های واقعاً خوبی بر اساس اسباب بازی های کودکان ساخته شده است.

منبع

Home
Account
Cart
Search