نقد و بررسی "ماموریت: غیرممکن مرده": کاملا یک کلیف هنجر
اخبار سینما

نقد و بررسی “ماموریت: غیرممکن مرده”: کاملا یک کلیف هنجر

آخرین بار کی تام کروز را در آن دیدیم تاپ گان: ماوریک، او در هواپیماهای واقعی هزاران پا در هوا به عنوان بخشی از سکانس های سگ جنگی باورنکردنی آن فیلم پرواز می کرد. چگونه ممکن است شما ممکن است بالا که?

البته بدون هواپیما پرواز می کنید.

که ما را به Mission: Impossible – Dead Reckoning قسمت اول، جایی که کروز یک موتورسیکلت را از کوه بیرون می راند و سپس با چتر نجات به دره زیر فرو می رود. وقتی کروز از لبه این پرتگاه عظیم رانندگی می کند، دوربین پشت سرش زوم می کند و سپس جرثقیل پایین می آید تا سقوط او را تماشا کند. سپس به نظر می رسد که دوربین دقیقاً در کنار کروز در حال حرکت است – در یک نقطه، گفتگوی رفت و برگشتی بین او و بازیگر دیگری وجود دارد. در حالی که کروز هنوز به طور فعال در هوا در حال سقوط است.

درنتیجه بله، Mission: Impossible – Dead Reckoning قسمت اول ارزش پول خود را در بخش تصاویر گونزو به شما می دهد. و در حالی که هفتمین فیلم در ماموریت غیرممکن این سریال همچنین به نظر می رسد که یک عاقبت معنوی برای آن باشد تاپ گان: ماوریکو ادامه مضامین آن در مورد فیلمسازی مدرسه قدیمی در مقابل CGI مدرسه جدید.

که در موریکپیت «ماوریک» میچل، خلبان آزمایشی کروز، پیت «ماوریک» میچل می‌آموزد که نیروی دریایی می‌خواهد او را به مرتع براند زیرا پیشرفت‌ها در فناوری پهپادهای بدون سرنشین او را منسوخ کرده است. ماوریک به آکادمی خلبانی تاپ گان بازگردانده می شود، سپس با رهبری یک ماموریت انتحاری بدون هیچ تلفاتی، ارزش خود را ثابت می کند. تاپ گان: ماوریکعکاسی هوایی عملی شگفت‌انگیز، هر چند پر زرق و برق، با پیش‌زمینه کردن ارزش بدلکاری کلاسیک در عصر دیجیتال، این ایده را برجسته کرد.

Mission: Impossible – Dead Reckoning قسمت اول
پارامونت

بیشتر بخوانید: تمام قدیمی ترین فناوری ها از ابتدا ماموریت غیرممکن

این مفهوم در کل ادامه دارد حساب مرده، جایی که خودپسندی تام کروز در مقابل یک دشمن کامپیوتری تمام عیار از تهدید زیر متنی به شخصیت منفی اصلی روایت ارتقا پیدا می کند. کروز، به عنوان مامور مخفی عالی اتان هانت (که باید گفت کمی هم آدم بدجنسی است)، از وجود “The Entity”، هوش مصنوعی خودآگاهی که قادر است هر گوشه ای از اینترنت را آلوده کند، می فهمد. دستکاری واقعیت دیجیتال برای مطابقت با دستور کار خود.

با وجود اینکه Entity درست در آستانه شروع کامل Skynet قرار دارد، کلید متوقف کردن آن، خوب، یک کلید است – یک دوهیکی صلیبی شکل استادانه و دو تکه که وقتی در یک جسم واحد ترکیب شود، کاری انجام می دهد. هیچکس داخل نیست حساب مرده – حتی مافوق اتان در جامعه اطلاعاتی ایالات متحده (از جمله یوجین کیتریج هنری چرنی از همان ابتدا) ماموریت غیرممکن) – مطمئن است که کلید چه چیزی را باز می کند. اما ظاهراً همه کشورهای روی زمین امیدوارند که کلید به آنها اجازه دهد تا موجودیت را کنترل کنند و با آن به ابرقدرت غالب روی سیاره تبدیل شوند.

Mission: Impossible – Dead Reckoning قسمت اول
پارامونت

بنابراین کیتریج اتان هانت و نیروهای ماموریت غیرممکنش را برای یافتن و بازگرداندن کلید می فرستد. اما اتان هانت ایده‌های خودش را درباره درست و غلط دارد، و او هرگز به دستوری نرسیده است که اگر به معنای وفادار ماندن به اصول خودش باشد، نمی‌تواند از آن سرپیچی کند. ایتان تصمیم می گیرد که حتی تحت نظارت دولت ایالات متحده نمی توان به موجودیت اجازه وجود داشت. بنابراین او باید کلید را پیدا کند و سپس از آن برای از بین بردن Entity استفاده کند.

به طور خلاصه این اتان هانت است: او به مردم وفادار است تا سازمان‌ها، او از زیر پا گذاشتن قانون (یا چند قانون) برای خدمت به منافع بزرگ‌تر نمی‌ترسد، و از باور اینکه هر ماموریتی واقعا غیرممکن است، امتناع می‌کند. این اخلاق – همراه با سابقه کارهای برجسته – این را حفظ کرده است ماموریت غیرممکن مجموعه‌ای که تقریباً 30 سال سرگرمی‌های قابل اعتماد را تولید می‌کنند.

حساب مرده مستثنی نیست بازیگران فوق‌العاده و صحنه‌های اکشن بزرگی دارد، و حتی اگر یک صحنه دیگر باشد بخش اول دنباله در رشته ای از آنها در تابستان امسال (ما قبلاً داشتیم در سراسر آیه عنکبوتی و سریع X) احتمالاً این تجربه‌ای است که برای خودش بیشتر شبیه یک تجربه کامل است، صرفاً به این دلیل که دلهره‌های زیادی در 163 دقیقه اتفاق می‌افتد که شما از سالن خارج نمی‌شوید که انگار فقط نیمی از فیلم را تماشا کرده‌اید.

Mission: Impossible – Dead Reckoning قسمت اول
پارامونت

زمان زیادی قبل از پایان صخره آن، حساب مرده به دنباله ای می سازد که تام کروز را درگیر می کند به معنای واقعی کلمه آویزان شدن از یک صخره این نوع چشمک زدن، کریستوفر مک کواری کلاسیک است، که به عنوان یک بازنویس بی اعتبار در سال 2011 به مجموعه پیوست. Mission: Impossible – Ghost Protocol و سپس برای نوشتن (یا همکاری در نوشتن) و کارگردانی هر دنباله بعدی باقی ماند.

در حالی که ماموریت غیرممکنقبل از آمدن مک‌کواری از نظر لحن و سبک متفاوت بود، از آن زمان این چهار نفر کاملاً ثابت مانده‌اند: شیرین کاری‌ها و هیجان‌های بیش از حد، جدیالوگ‌های سخت و تاکید فزاینده بر پیوندهای دوستی بین اتان و تیمش، از جمله لوتر استیکل (وینگ ریمز) و بنجی دان (سایمون پگ)، و جاسوس MI6 ایلسا فاوست (ربکا فرگوسن) که در نفرت اتان شریک است. برای وفاداری کور ملی گرایانه این نیز جنبه دیگری از استعاره مهیج مک کواری و کروز به عنوان استعاره برای فیلمسازی است. مهمترین ارزش در حساب مرده میهن پرستی نیست این همکاری است.

جدیدترین همکار اتان هانت در حساب مرده زنی مرموز به نام گریس (هیلی آتول) است که با نیمی از کلید صلیبی شکل می پیچد و سپس مکرراً با صندوق بین المللی پول عبور می کند و همه آنها از رم به ونیز تا کوه های آلپ می دوند تا دست دیگر را بگیرند. در هر مرحله از راه، مردی مرموزتر به نام گابریل (عیسی مورالس)، یک مامور مخفی با علاقه خاص خود به نهاد، همراه با روابط مبهم با منشا ناشناخته ایتان در صندوق بین المللی پول، با آنها مخالفت می کند.

Mission: Impossible – Dead Reckoning قسمت اول
پارامونت پیکچرز

مک کواری قبل از اینکه کارگردان شود یک نویسنده بود (از جمله کارهای اولیه او مظنونین معمولی) اما او به یک سبک بصری مطمئن تبدیل شده است. به نظر می رسد او همیشه می داند دوربین را کجا قرار دهد تا تأثیر سوء استفاده های کروز را به حداکثر برساند – که در حساب مرده شامل تعقیب و گریز ماشینی وحشیانه در رم و برخی از دوی سرعت کلاسیک تام کروز در ونیز است. (به نظر می رسد یک شات از کروز بدون کات برای حدود 15 ثانیه او را دنبال می کند، زیرا او با حداکثر سرعتی که می تواند می دود.) پایان پر زرق و برق روی یک لوکوموتیو فزاینده خائنانه اتفاق می افتد، با تکان دادن سر به نقطه اول. ماموریت غیرممکن فیلمی که در آن کروز در بالای یک قطار سریع السیر با جان وویت مبارزه می کند.

مفهوم تام کروز در مقابل یک کامپیوتر هوشیار شیطانی – معمولاً روی صفحه نمایش داده می شود حساب مرده به عنوان یک عنبیه دیجیتالی عظیم – کمی احمقانه است. (این واقعیت که مردم دائماً از آن به عنوان “موجود” یاد می کنند، حتی احمقانه تر است.) اما مورالس، با صدای غنی و چهره ای خوش آب و هوا، دشمنی تهدیدآمیز برای کروز است. و تاکتیک‌های نهاد یک نقطه مقابل سرگرم‌کننده برای صندوق بین‌المللی پول می‌سازد، زیرا اساساً از نسخه‌های پیشرفته سلاح‌های خود گروه علیه آنها استفاده می‌کند. به جای ماسک هایی که می توانند هویت افراد را تغییر دهند، نهاد از اینترنت برای تقلید صدای افراد یا پاک کردن افراد از فیلم های امنیتی استفاده می کند.

مک کواری مسافت پیموده شده زیادی را پشت سر می گذارد تبدیل فریبکاران صندوق بین المللی پول به فریب خورده. اما اینها فقط پیچیدگی های توطئه ای به خاطر خودشان نیستند. مفهوم باور نکردن چیزی که می بینید یک بار دیگر به آن منعکس می شود حساب مردهنقوش در مورد قدیمی در مقابل جدید، و تاکید بی مورد بر کارهایی که کامپیوترها می توانند انجام دهند. Mission: Impossible – Dead Reckoning قسمت اول از iabsurd شروع می شود و فقط از آنجا دلهره های بیشتری بدست می آورد. (فیلم آشکارا به شوخی می پردازد که چند بار اتان هانت سرکشی کرده و همچنان توانسته شغل خود را به عنوان بزرگترین جاسوس جهان حفظ کند.) اما حساب مرده همچنین عاشقانه به آن مضامین اعتقاد دارد – و مهمتر از همه، به اینکه تام کروز کارهای مضحک را جلوی دوربین برای سرگرمی مشتریان پولی خود انجام می دهد.

امتیاز: 8/10

فیلم هایی که ژانرها را در نیمه راه تغییر دادند

این فیلم‌ها یک چیز به نظر می‌رسند – فقط در میانه به یک ژانر کاملاً متفاوت تبدیل می‌شوند.

منبع

Home
Account
Cart
Search