آیا واقعاً شماره گیری سرنوشت وجود داشت؟
اخبار سینما

آیا واقعاً شماره گیری سرنوشت وجود داشت؟

پنجمین ایندیانا جونز این فیلم باستان شناس بی باک هریسون فورد را به دنبال چیزی می فرستد که عنوان آن «شماره سرنوشت» از آن یاد می کند. هیچ کس در فیلم آن را اینگونه نمی نامد. ایندی و دوستانش از آن به عنوان “شماره ارشمیدس” یاد می کنند.

که در شماره گیری سرنوشت، ایندی این مصنوع را در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم پیدا می کند. آلمانی‌ها در حال جمع‌آوری اشیاء تاریخی ارزشمند هستند و آنها را از طریق قطار به برلین منتقل می‌کنند. ایندی دزدکی وارد کشتی می شود تا لنس لونگینوس را به دست بیاورد – ظاهراً نیزه ای که در حین مصلوب شدن عیسی مسیح را خنجر زد.

ایندی در طول تعقیب لنس، به نیمی از شماره ارشمیدس برخورد کرد و بلافاصله آن را به عنوان بخشی از یک شی ساخته شده توسط ریاضیدان یونان باستان ارشمیدس تشخیص داد. ظاهراً، هنگامی که دو نیمه این شماره‌گیر با هم ادغام و فعال می‌شوند، می‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند – و حتی «شکاف‌ها را در زمان» پیدا کنند. کسی که این شماره‌گیر را کنترل می‌کند، می‌تواند این شکاف‌ها را پیدا کند و سپس از آنها برای سفر به گذشته و تغییر بالقوه مسیر تاریخ استفاده کند.

را ایندیانا جونز فیلم ها همیشه تاریخ اصیل را با اسطوره و افسانه ترکیب می کنند. این شماره‌گیر به اندازه برخی دیگر از مصنوعاتی که ایندی به دنبال آن بوده است، مانند جام مقدس از شهرت ندارد. ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی، یا صندوق عهد از مهاجمان کشتی گمشده. ولی شماره گیری سرنوشتشماره گیری سرنوشت یک شی واقعی است – به نوعی.

ایندیانا جونز و شماره گیری سرنوشت
لوکاس فیلم

بیشتر بخوانید: داستان بهترین ها ایندیانا جونز فیلم هرگز ساخته نشد

حقایق تاریخی بسیار جذاب هستند، اگر چه بسیار کمتر از آنچه در فیلم وجود دارد. برخی حدس می زنند که شماره گیری واقعی توسط ارشمیدس ایجاد شده است، اما این تنها یک نظریه در میان بسیاری از نظریه ها در مورد اینکه چه کسی و کجا و چرا آن را ایجاد کرده است. از این رو مورخان آن را شماره ارشمیدس نمی نامند. آنها به عنوان “مکانیسم Antikythera” نامگذاری شده اند که از جزیره یونانی در نزدیکی جایی که این مصنوع برای اولین بار کشف شد نامگذاری شده است. (در این فیلم، شخصیت‌ها گهگاه آن را «آنتیکیترا» می‌نامند. شاید جیمز منگولد، نویسنده/کارگردان، به این نتیجه رسیده باشد که بدون «مکانیسم»، این فیلم سردتر و مرموزتر به نظر می‌رسد.)

داستان کشف مکانیسم، تا حدی شگفت‌آور، از جزئیاتی که در شماره گیری سرنوشت. غواصان آن را همراه با مجموعه ای از آثار باستانی دیگر در یک کشتی غرق شده در سواحل Antikythera در سال 1901 یافتند. اما برخلاف صفحه نمایش فیلم که به شکلی بکر و هنوز کار می کند، مکانیسم واقعی از قرن ها به شدت آسیب دیده است. در ته دریا سپری شده است.

به جای دو نیمه دست نخورده که می توان آنها را در یک کل ترکیب کرد و روشن کرد، مکانیسم Antikythera، که اعتقاد بر این است که مربوط به حدود 200 سال قبل از میلاد است، اکنون در 82 قطعه مختلف وجود دارد – و گمان می رود که قطعات بیشتری وجود دارد که گم شده باشند. بنابراین حتی اگر می‌توانید همه آن قطعات را به دست بگیرید و دوباره آن‌ها را جمع کنید، نمی‌توانید آن را روشن کنید و به موقع در جستجوی شکاف‌ها پرواز کنید.

یونان-باستان شناسی-علم-تاریخ-دریا
مکانیسم واقعی آنتی کیترا / عکس نوشته Getty Images

در واقع، دهه‌ها طول کشید تا مورخان به طور کامل مکانیسم را با جزئیات بررسی کنند و شروع به جمع‌آوری معنا و منشأ آن کنند. مطابق با Smithsonian.com، “تصویربرداری اشعه ایکس در دهه های 1970 و 1990 نشان داد که دستگاه باید حرکات آسمان ها را تکرار کند” تا بتواند حرکات اجرام آسمانی را ترسیم کند.

در اینجا نحوه توصیف این مقاله مکانیسم واقعی است:

مکانیسم Antikythera از نظر اندازه شبیه به یک ساعت منتل بود و تکه‌های چوبی که روی قطعات پیدا شده نشان می‌دهد که در یک جعبه چوبی قرار گرفته است. مانند یک ساعت، کیس یک صفحه دایره ای بزرگ با عقربه های چرخان داشت. یک دستگیره یا دستگیره در طرفین وجود داشت که مکانیزم را به جلو یا عقب می پیچید. و با چرخاندن دستگیره، قطارهایی از چرخ‌دنده‌های به هم پیوسته حداقل هفت عقربه را با سرعت‌های مختلف می‌راندند. عقربه‌ها به جای ساعت‌ها و دقیقه‌ها زمان آسمانی را نشان می‌دادند: یک دست برای خورشید، یکی برای ماه و یکی برای هر یک از پنج سیاره قابل مشاهده با چشم غیرمسلح – عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل. یک توپ سیاه و نقره ای چرخان فاز ماه را نشان می داد. کتیبه ها توضیح می دادند که کدام ستارگان در تاریخ خاصی طلوع و غروب می کنند. همچنین دو سیستم شماره گیری در پشت کیس وجود داشت که هر کدام یک سنجاق داشت که از شیار مارپیچ خود پیروی می کرد، مانند سوزن روی دستگاه ضبط. یکی از این شماره ها تقویم بود. دیگری زمان ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی را نشان می داد.

اگرچه این مکانیسم توانایی جادویی برای پیش‌بینی آینده (یا یافتن «شکاف‌ها در زمان» که یک چیز واقعی نیستند، ندارد)، شماره‌گیری واقعی در حال حاضر اولین کامپیوتر جهان در نظر گرفته می‌شود – برای زمان پیدایش آن بسیار پیشرفته است. که برخی حتی استدلال کرده اند که “از یک سفینه فضایی بیگانه آمده است.” (ایندیانا جونز یک بار یکی از آن‌ها را دید، بنابراین ممکن است وارد آن نظریه شود.)

این واقعیت که این چیز از چندین هزار سال پیش یکی از اجداد باستانی همان دستگاهی است که هریسون فورد را قادر ساخت تا نقش جوانتر خود را در ایندیانا جونز و شماره گیری سرنوشت چیزی که مکانیسم Antikythera را شایسته پیگیری ایندیانا جونز می کند. اما اگر می‌خواهید مکانیسم آنتی‌کیترای واقعی را ببینید، نیازی به یورتمه زدن در سراسر جهان ندارید. قطعات باقی مانده – همراه با کپی هایی از آنچه که صفحه تکمیل شده ممکن است شبیه باشد – در موزه ملی باستان شناسی در آتن، یونان به نمایش گذاشته شده است.

Run on استیو دیتکو، خالق مرد عنکبوتی ایندیانا جونز

در طول دهه 1980، استیو دیتکو، یکی از خالقان مرد عنکبوتی، آثار هنری را به مارول ارائه کرد. ایندیانا جونز کتاب کمیک

منبع

Home
Account
Cart
Search