پسر جک کربی از مستند «استن لی» دیزنی انتقاد کرد
اخبار سینما

پسر جک کربی از مستند «استن لی» دیزنی انتقاد کرد

برای بیش از 50 سال، یک نام بیش از هر نام دیگری با کمیک مرتبط است: استن لی. نویسنده و ویراستار مجلل مارول کامیکس در طول دوران شکوه آن در دهه 1960، و یکی از خالق ترین شخصیت های معروف این شرکت از آن دوره مانند چهار شگفت انگیز، مرد عنکبوتی، مردان ایکس و انتقام جویان، عمدتاً لی از اواسط دهه 1970 نوشتن کتاب های مارول را متوقف کرد. اما او برای دهه‌ها در نقش‌های مدیریتی مختلف در شرکت باقی ماند و زمان زیادی را صرف سفر به دنیا و بشارت دادن درباره کمیک‌ها به طور کلی (و به طور خاص مارول) کرد.

او همچنین خود را در تلویزیون و فیلم‌های مارول بازی کرد، و هر چه بیشتر نقش «استن لی»، چهره بزرگ‌تر مارول را بازی می‌کرد، نه تنها با شرکت، بلکه با شخصیت‌های آن پیوند ناگسستنی‌تری پیدا می‌کرد. جایی که هنرمندانی که او با آنها کار می کرد برای خلق همه آن شخصیت ها و کمیک ها اغلب نادیده گرفته می شدند. لی تمایل داشت کمی بیشتر به هنرمندانی مانند جک کربی و استیو دیتکو در سال‌های آخر عمرش اعتبار بدهد، و مارول شروع به اعتبار بخشیدن به این مردان در کمیک‌ها و فیلم‌های خود کرده است. اما برای بسیاری از افراد غیرمستقیم، اگر بپرسید چه کسی مارول یا مرد عنکبوتی را خلق کرده است، احتمال دارد که بسیاری از آنها یک نام را بگویند: استن لی.

این تصور تنها با تقویت خواهد شد استن لی، یک مستند جدید درباره زندگی او که اکنون در دیزنی پلاس پخش می شود. همانطور که انتظار می رود برای فیلمی که در حال پخش در سرویس شرکتی است که تمام نمادین ترین آثار لی را در اختیار دارد، داستانی ساده و نشاط آور درباره ظهور مارول را روایت می کند. تنها چند دقیقه را صرف هر گونه خصومت بین لی، کربی و دیتکو بر سر نویسندگی آثارشان می کند. و تقریباً به طور کامل توسط خود لی، در مصاحبه‌ها و از طریق فایل صوتی آرشیوی «مرد» روایت می‌شود. این بسیار داستان استن است.

و این نیل کربی، پسر جک کربی فقید، که در سال 1994 درگذشت، خوشایند نبود و در خلق چهار شگفت‌انگیز، ثور، مردان ایکس، هالک و بسیاری از شخصیت‌های بزرگ مارول مشارکت داشت. نیل کربی در بیانیه‌ای که در توییتر منتشر کرد، نوشت: «چالش برای هرکسی که می‌خواهد تعداد «من» را در طول مدت 86 دقیقه‌ی مسابقه بشمارد گسترش می‌یابد. استن لی” – معنی استن لی همه چیز درباره کاری است که لی انجام داد، به ضرر کارهایی که هنرمندان مارول مانند کربی انجام دادند.

بیشتر بخوانید: مارول با استفاده از شباهت استن لی در پروژه های آینده قرارداد می بندد

نیل کربی افزود:

من (اوه!) می‌دانم که به عنوان یک «مستند درباره استن لی»، بیشتر روایت به معنای واقعی و مجازی در صدای اوست. این راز بزرگی نیست که همیشه بر سر نقش هایی که در خلق و موفقیت شخصیت های مارول بازی شده است، بحث و جدل وجود داشته است. استن لی شرایط خوش شانسی را داشت که به مگافون و رسانه های شرکتی دسترسی داشت و از آنها برای ایجاد افسانه های خود در مورد ایجاد پانتئون شخصیت مارول استفاده کرد. او خودش را صدای مارول کرد.»

نویسندگی دقیق شخصیت های مارول کامیکس پیچیده است. در حالی که لی در تمام دهه 1960 نویسنده کمیک های مارول بود، به قدری مشغول مدیریت یک سری کمیک بود که از یک روش خلاقانه نیز استفاده کرد، که در آن بحث شد. استن لی مستندی که در آن او فقط طرح کلی یک داستان را برای ترسیم به هنرمندانش داد. آن‌ها می‌رفتند و کمیک‌ها را تقریباً به‌طور کامل به تنهایی به تصویر می‌کشیدند، سپس هنر را به لی برمی‌گرداندند، که سپس دیالوگ‌هایش را به آنچه کشیده‌اند اضافه می‌کرد.

این فرآیند – جایی که هنرمندان واقعاً داستان زیادی را تولید می کردند، اما اغلب فقط اعتبار هنر را به دست می آوردند – فقط به بحث در مورد اینکه چه کسی چه کاری انجام داده است، دامن می زد. اگر من به شما بگویم که درباره یک ابرجادوگر کمیک بسازید، فرض کنید، و شما برمی‌گردید و شخصیت را نام می‌برید و به او داستان پس‌زمینه‌اش را می‌دهید و لباس او را طراحی می‌کنید که «خالق واقعی» است. ” اینجا؟ و این فقط موضوع نویسنده بودن یک شخصیت است. احساسات در مورد شخصیت ها مالکیت، که همه در دست مارول و دیزنی است، یک کل است دیگر قوطی کرم

نیل کربی در پایان بیانیه خود نوشت: «نبرد برای حقوق پدیدآورندگان از زمان اولین لوح حکاکی شده بابلی وجود داشته است. اکنون زمان آن است که حداقل این یک فصل از تاریخ ادبی/هنر را به درستی دریافت کنیم.» اگر می خواهید آن را تماشا کنید و ببینید که چگونه این داستان برای خودتان روایت می شود، دیزنیز استن لی این مستند اکنون در دیزنی پلاس در حال پخش است.

برای Disney+ ثبت نام کنید اینجا.

بدترین کمیک های مارول تا کنون

انتظار نداشته باشید که این کمیک ها را به فیلم های MCU تبدیل کنید، مطمئناً …

منبع

Home
Account
Cart
Search