بیوگرافی یک چیپ اسنک ولرم
اخبار سینما

بیوگرافی یک چیپ اسنک ولرم

ریچارد مونتانز در روایت صداپیشگی خود اعلام می کند: «همه ما داستان های خود را می نویسیم فلامین داغ، فیلمی که جرأت می کند منشا خط محبوب چیپس اسنک Flamin’ Hot را فاش کند. در مورد مونتانز، این به معنای واقعی کلمه درست است. فلامین داغ بر اساس خاطرات او در مورد صعود غیرمحتمل خود از سرایدار به مدیر بازاریابی Frito-Lay، جایی که او – حداقل در خود گفت: «فلامین هات چیتوس را در یک آشپزخانه آزمایشی مخفی اختراع کرد، موانع را شکست و اولین کارگر لاتین تبار خط مقدم شد که در فریتو-لی به مقام اجرایی ارتقا یافت.»

این داستانی است که در کتاب مونتانز و اکنون در کتاب اوا لونگوریا گفته شده است فلامین داغ، فیلمی که تابش مثبت با افسانه را چاپ کنید انرژی. برخی از ناظران از جمله در سال 2021 این داستان غیرقابل مقاومت را مورد مناقشه قرار داده اند. لس آنجلس تایمز مقاله ای که ادعا می کند مونتانز نقش خود را در راه اندازی Flamin’ Hot Cheetos بسیار زیبا کرده است. آن قطعه شامل اظهار نظر رسمی سخنگوی Frito-Lay بود که می‌گفت: «ما برای کمک‌های زیاد ریچارد به شرکتمان، به‌ویژه دیدگاه‌های او در مورد مصرف‌کنندگان اسپانیایی، ارزش قائل هستیم، اما ایجاد Flamin’ Hot Cheetos یا هر محصول Flamin’ Hot را اعتباری نمی‌دانیم. به او.”

این تصور که این موفقیت در میان وعده پدران زیادی داشته است، فیلمی بسیار جالب‌تر از آن را نشان می‌دهد فلامین داغ، یکی که به داخل خم شد راشومونماهیت خاص حساب‌های متفاوت در مورد اینکه چه کسی چه چیزی را ایجاد کرده است. فیلم لونگوریا فقط به طور مختصر این ایده را تأیید می کند، مانند زمانی که صدای مونتانز به این موضوع اشاره می کند که همسرش می گوید او دوست دارد «اغراق کند»، و در صحنه ای که دانشمندان فریتو-لای در حال چکاندن مواد شیمیایی ناشناس در لیوان ها در تلاش برای مهندسی مصنوعی یک چیپس اسنک تند نشان داده شده اند. – تضاد کامل با رویکرد ارگانیک مونتانز. همانطور که روی صفحه نشان داده شده است، مونتانز “دوغاب تند” خود را برای ریختن روی محصولات Frito-Lay با خرید هر فلفل چیلی در فروشگاه مواد غذایی و تست طعم و مزه هر کدام تا زمانی که ترکیبی عالی از طعم ها را پیدا کند، ایجاد کرد.

بیشتر بخوانید: جداسازی واقعیت و داستان در تتریس فیلم سینما

برخی از بخش‌های داستان باورنکردنی مونتانز غیرقابل انکار هستند: او به عنوان یک مدیر بازاریابی Frito-Lay که در تبلیغات چندفرهنگی تخصص داشت، از یک تعمیرکار به یک کنسرت رسید. (این شک بار مقاله به نقل از یکی از مدیران سابق که گفت: “بدون ریچارد، این چیزها [Flamin’ Hot Cheetos] در هر صورت، یک فیلم مانند فلامین داغ یک مستند نیست و دقت تاریخی آن مسلماً کمتر از اصالت احساسی آن مهم است. آیا ما به ریچارد اهمیت می دهیم؟ آیا برای موفقیت های او تشویق می کنیم؟

گاهی. داستان فلامین داغ داستان به طور متناوب الهام‌بخش و پرانرژی است، و بر اجرای دوست‌داشتنی جسی گارسیا در نقش ریچارد سرکوب‌ناپذیر تکیه می‌کند، یک افسر کلاسیک که از هیچ می‌آید و از پاسخ دادن به نه خودداری می‌کند. مشکل بزرگ‌تر فیلم، درستی یا نبود آن نیست. این واقعیتی است که با وجود تمام افتخاراتش در مورد تابش کانون توجه به یک داستان منحصر به فرد، فلامین داغ اغلب احساس آشنا و فرمولی می کند، مانند چیزی که می توانست از خط مونتاژ خارج شود مانند آنهایی که در کارخانه ای که ریچارد مونتانز در آن اکتشافات پیشگامانه خود را انجام داد.

گارسیا داستان ریچارد را از ابتدا تا انتها روایت می‌کند، از دوران کودکی‌اش در کالیفرنیای جنوبی، جایی که با پدری بدسرپرست و همکلاسی‌های نژادپرست سر و کار داشت و سپس در جوانی به جنایت روی آورد. هنگامی که همسر بی پایانش جودی (آنی گونزالس) باردار می شود، ریچارد متوجه می شود که باید آرام بگیرد. ریچارد علیرغم فقدان تحصیلاتش، یک فروشنده متولد شده است و به عنوان نگهبان فریتو-لی وارد یک شغل سطح پایین می شود. هنگامی که به آنجا می رسد، او دستورات مافوق خود (از جمله مدیر کارخانه با بازی مت والش) را نادیده می گیرد که به او می گویند ساکت بماند و کارش را انجام دهد – و در عوض شروع به پرسیدن سؤالاتی در مورد چگونگی ساخت تراشه ها و چگونگی بهبود آنها می کند.

او سرانجام با یک ماشین‌کار کارخانه به نام کلارنس (دنیس هایسبرت) بر سر مبارزات مشترک آنها با تبعیض پیوند می‌خورد. کلارنس به دلیل رنگ پوستش یکی پس از دیگری برای ارتقاء شغلی کنار گذاشته شده است، علیرغم این واقعیت که او کسی است که به بسیاری از رهبران سفیدپوست این گیاه هر آنچه را که در مورد تولید تنقلات می دانند آموزش داده است. کلارنس ریچارد را زیر بال خود می گیرد، به او کمک می کند تا زیر و بم کار را بیاموزد، و زمانی که ریچارد به ایده بزرگش برخورد می کند، از او حمایت می کند: پذیرایی از بازار ضعیف لاتین تبار – “مردم ما”، ریچارد دوست دارد آنها را صدا بزند – با یک مجموعه ای از میان وعده های بسته بندی شده با ادویه جات ترشی جات.

دقیق یا نادرست، سکانسی که ریچارد مفهوم Flamin’ Hot خود را توسعه می دهد، تا حد زیادی به لطف اجرای صحنه دزدی بریس گونزالس در نقش پسر ریچارد و جودی و آزمایش کننده ارشد محصول، نقطه برجسته فیلم است. او تنقلات تند را دوست دارد، اما گاهی اوقات از شدت گرما فریاد می زند. («می سوزد!» قبل از این که اضافه کند، فریاد می زند: «می سوزد خوب”) در کمتر از 90 دقیقه، فلامین داغ به سبک یک چیپس سیب زمینی لای است. نوعی از محتوای خوراکی که می توانید در عرض 15 یا 30 دقیقه در جریان تماشا کنید، بدون اینکه نگران از دست دادن چیزی باشید، اگر برای پاسخ دادن به یک پیام متنی نگاه کنید. (فلامین داغ اولین فیلمی است که به طور همزمان در دیزنی + و هولو عرضه می شود.)

لانگوریا که اولین کارگردانی خود را به نمایش گذاشت، در سرعت و لحن تسلط خوبی دارد. فلامین داغ نسیم همراه با جرقه های طنز. او همچنین در بسیاری از خسته‌کننده‌ترین کلیشه‌های فیلم‌های مبتنی بر یک داستان واقعی شگفت‌انگیز، از جمله تنها مورد علاقه‌ی من: لحظه‌ای که همه اعضای کلیدی گروه بازیگران مکمل (از جمله آنتاگونیست‌های فیلم!) دور هم جمع می‌شوند، لذت می‌برد. قهرمان را به شدت تشویق کنید. لطفا، هالیوود: دیگر هیچ تشویق ایستاده ای در پایان فیلم های زندگی نامه ای وجود ندارد.

ریچارد وقتی غذای بزرگ خود را برای تنقلات داغ Flamin آماده می کند، به دفتر جلویی مونتاژ شده Frito-Lay می گوید: “مردم ما از همان طعم های قدیمی خسته شده اند.” در حالی که فلامین داغانتخاب موضوع ممکن است آن را کمی از قانون بزرگتر زندگینامه انسان های بزرگ جدا کند، در غیر این صورت یک دستور العمل بسیار آشنا است که با کمی چاشنی جدید پوشیده شده است.

امتیاز: 5/10

بدترین عناوین فیلم تاریخ

برخی از این فیلم ها خوب بودند، برخی دیگر بد. اما همه آنها یک چیز مشترک دارند. آنها عناوین کاملاً وحشتناکی دارند.

منبع

Home
Account
Cart
Search