صحنه‌ای که معنای پنهان «آیه عنکبوتی» را نشان می‌دهد
اخبار سینما

صحنه‌ای که معنای پنهان «آیه عنکبوتی» را نشان می‌دهد

پست زیر حاوی چند اسپویلر ملایم برای Spider-Man: Across the Spider-Verse است.

مرد عنکبوتی برای اولین بار در صفحات کمیک بوک مارول ظاهر شد فانتزی شگفت انگیز شماره 15. این شماره به قدری خوب فروخت که وب اسلینگر را به مجموعه خودش تبدیل کرد. مرد عنکبوتی شگفت انگیز. در اولین شماره آن – دومین حضور مرد عنکبوتی – او سعی کرد به یک تیم ابرقهرمانی بپیوندد.

خیلی خوب پیش نرفت

پیتر پارکر که از پول نقد برای کمک به عمه می عزیزش ناامید است، فکر می کند که ممکن است بتواند یک کنسرت حقوقی با Fantastic Four دریافت کند. Spidey راهی برای تماس با آنها ندارد، بنابراین او به مقر آنها نفوذ می کند، که جرقه درگیری با گروه را آغاز می کند. با وجود بی‌تجربه‌گی و جوانی پیتر، او موفق می‌شود در برابر FF مقاومت کند، بنابراین او درخواست کار می‌کند، در این مرحله آنها به او اطلاع می‌دهند که Fantastic Four در واقع یک سازمان غیرانتفاعی است. آنها بابت کار از سوی دولت دستمزد دریافت نمی کنند و هر چه پولی انجام می دهند بودجه تحقیقات و تجهیزات پیچیده آنها را به دست می آورند. Spidey مثل همیشه کرست‌فاتل و شکسته شده، از ساختمان باکستر دور می‌شود.

سالها می گذشت تا مرد عنکبوتی حتی تلاش کند به تیم ابرقهرمانی دیگری بپیوندد. در تمام آن زمان، مرد عنکبوتی تنها تنهای نهایی مارول باقی ماند. این برای داستان‌هایی که استن لی، گری کانوی، راجر استرن و بسیاری دیگر از نویسندگان مارول می‌خواستند بگویند، مناسب بود. داستان های اکشن ملودرام در مورد یک بچه گیج که هر جا می رفت احساس می کرد غریبه است.

توسط پلیس شکار شد، جی. جونا جیمسون و او شکار شدند دیلی بوگل Spidey هرگز نمی توانست استراحت کند و سیستم پشتیبانی برای مقابله با مشکلاتش بسیار کم بود. کسانی که او را به عنوان پیتر پارکر دوست داشتند، راز او را نمی دانستند. کسانی که در کنار او به عنوان مرد عنکبوتی می جنگیدند، هیچ سرنخی نداشتند که او به عنوان یک دانش آموز دبیرستانی با چه چیزی سر و کار داشت. به هر طرف می چرخید، انزوای او عمیق تر می شد.

برای صدها کمیک مرد عنکبوتی، داستان اینگونه پیش می‌رفت: پیتر پارکر برای حفظ زندگی دوگانه‌اش تلاش می‌کرد و اغلب متوجه می‌شد که هر موفقیتی در یک هویت مستقیماً به دیگری آسیب می‌زند. شما عملا می توانید ساعت خود را روی آن تنظیم کنید. اوه، چهارشنبه اول ماه است؟ خب، پیتر باید برای نجات شهر نیویورک از دست مرد شنی و غیره، از گوئن استیسی بایستد. این روشی بود که کارها انجام می شد، زیرا کارها همیشه این گونه انجام می شد.

این در سال های اخیر تغییر کرده است. در سال 2005، مرد عنکبوتی یکی از اعضای تمام عیار Avengers شد. چند سال بعد از آن، Fantastic Four بالاخره او را هم به گروه راه داد. (مطمئن نیستم که حقوق گرفته باشد یا خیر.) برای مدتی، پیتر پارکر هویت مخفی خود را برای جهانیان فاش کرد. چند سال پس از آن، او به یک دانشمند مشهور جهانی و رئیس شرکت چند ملیتی خود تبدیل شد.

و کم کم، مارول کامیکس با ده ها نسخه جایگزین مرد عنکبوتی پر شد: مایلز مورالس، اسپایدر-گوئن، زن عنکبوتی، مرد عنکبوتی، نوآر، زن عنکبوتی دیگر، دختر عنکبوتی، اسپایدرمن. هند، سومین زن عنکبوتی، مرد عنکبوتی (مجموعه ای از عنکبوت ها که فکر می کنند انسان هستند)، اسپایدر مام (خاله می، گاز گرفته شده توسط یک عنکبوت رادیواکتیو) و حتی یک دایناسور غول پیکر مرد عنکبوتی به نام اسپایدر رکس مارول شروع به انتشار یک سری از آیه عنکبوتی کمیک ها که به نوبه خود الهام بخش فیلم های انیمیشن بودند Spider-Man: Into the Spider-Verse و اکنون در سراسر آیه عنکبوتی.

11022640 – SPIDER-MAN: ACROSS THE SPIDER-VERSE
انیمیشن سونی پیکچرز

به آیه عنکبوتی با این مفهوم، از همان ابتدا بازی کرد مرد عنکبوتی شگفت انگیز کمیک های “یک و تنها مرد عنکبوتی”. اینگونه است که پیتر پارکر (با صداپیشگی کریس پاین) در صداپیشگی افتتاحیه خود را معرفی می کند. بعداً متوجه می شود که مایلز مورالس (شمیک مور) توسط یک عنکبوت رادیواکتیو گزیده شده و قدرت های مشابهی به دست آورده است. به زودی قهرمانان دیگری مانند اسپایدر هام و پنی پارکر ظاهر می شوند تا به مایلز در تلاشش برای شکست دادن کینگ پین کمک کنند.

هر یک از این مردان عنکبوتی (و ژامبون ها) قبلاً فکر می کردند که تنها مرد عنکبوتی زنده هستند. به آیه عنکبوتیداستان این گروه از افراد خارجی که به طور جمعی نقاط مشترک پیدا می کنند، استعاره ای دوست داشتنی از این بود که بسیاری از مردم در دنیای واقعی احساس انزوا و تنهایی می کنند، فقط برای یافتن آن احساس تعلقی که در جوامعی مانند کتاب های مصور به دنبال آن هستند. هواداری

در سراسر آیه عنکبوتی این پیام ساده و دوست داشتنی را با زیر سؤال بردن فعالانه آن حس جامعه پیچیده می کند. در فیلم جدید، مایلز با یک «جامعه عنکبوتی» کامل از قهرمانان از سراسر آیه عنکبوتی به رهبری میگل اوهارا از اسکار آیزاک ملاقات می کند. این مرد عنکبوتی آینده نگر این وظیفه را بر عهده گرفته است که از کل جهان چندگانه در برابر “ناهنجاری” محافظت کند که بین دنیاها می چرخد ​​و ابعاد فردی را تهدید می کند.

مفهوم این نیست که آنقدرها هم بی شباهت به داستان های چندوجهی ای که در حال حاضر در عناوین دنیای سینمایی مارول آشکار می شوند، نیست. دکتر استرنج در چند جهان جنون یا Spider-Man: No Way Home، فیلمی که میگل در واقع در یکی از خطوط دیالوگ خود به آن اشاره می کند. اما وقتی میگل در مورد نجات «وب زندگی و سرنوشت» که چندجهانی را تشکیل می‌دهد صحبت می‌کند، به «زمان‌های زمانی مقدس» یا حفظ تاریخ اشاره نمی‌کند.

او خود را نگهبان “قانون” می نامد.

همانطور که میگل آن را توصیف می کند، کانون چیزی است که همه این مردان عنکبوتی مختلف را از ابعاد مختلف به هم متصل می کند. در حالی که هر مرد عنکبوتی یک داستان منحصر به فرد دارد، اما همه آنها “فصل های” مهم خاصی را به اشتراک می گذارند. داستان هایی که ظاهراً برای حفظ یکپارچگی ساختاری یک بعد «نیاز دارند» اتفاق بیفتند به عنوان «رویدادهای متعارف» نامیده می شوند.

مثالی که میگوئل می‌آورد «ASM-90» نام دارد که در آن یک کاپیتان پلیس نزدیک به مرد عنکبوتی قهرمانانه می‌میرد و ابعاد غم‌انگیزتری به وجود غم انگیز اسپایدی می‌دهد. نام ASM-90 اشاره دارد مرد عنکبوتی شگفت انگیز شماره 90، نوشته استن لی و تصویرگری شده توسط گیل کین و جان رومیتا پدر. در آن شماره، کاپیتان جورج استیسی – پدر دوست دختر پیتر پارکر، گوئن استیسی – کشته می شود تا پسر بچه ای را از سقوط آوار در جریان درگیری بین اسپایدر نجات دهد. -مرد و دکتر اختاپوس.

همانطور که معلوم شد، جفرسون پدر مایلز (برایان تایری هنری) قرار است کاپیتان پلیس شود – و وقتی این اتفاق می‌افتد، نقطه شرور (جیسون شوارتزمن) او را می‌کشد. میگل و انجمن عنکبوتی او – از جمله برخی از دوستان نزدیک مایلز از به آیه عنکبوتی مانند پیتر بی پارکر – می‌دانند که این اتفاق می‌افتد، اما آنها از متوقف کردن آن امتناع می‌ورزند، زیرا به گفته میگل، مرگ جفرسون یکی از “رویدادهای قانونی” است که باید در داستان یک مرد عنکبوتی رخ می دهد. مختل کردن آن می تواند قانون را بشکند و باعث شود کل جهان مایلز از هم بپاشد. (میگل به مایلز می گوید: «به اندازه کافی توپ را بشکن، کاپیتان های کافی را نجات بده، و ما می توانیم همه چیز را از دست بدهیم.»

مایلز از تماشای مرگ پدرش خودداری می‌کند و آماده می‌شود در سراسر آیه عنکبوتیتعقیب و گریز بزرگ در پرده سوم و ایجاد شکاف بین مرد عنکبوتی که تا دنباله آینده ادامه خواهد داشت، Spider-Man: Beyond the Spider-Verse.

11022640 – SPIDER-MAN: ACROSS THE SPIDER-VERSE
با حسن نیت از سونی پیکچرز

توضیح میگل در مورد قواعد کانون با تجربه شخصی است. او سعی کرد خود را وارد جهانی کند که در آن میگوئل اوهارا جایگزین مرده بود و خانواده ای را پشت سر گذاشت – پژواک ظریفی از انگیزه کینگ پین از Spider-Man: Into the Spider-Verse برای یافتن نسخه های واقعیت جایگزین از عزیزان مرده خود. میگل به معنای هیچ آسیبی نبود، اما اقدامات خودخواهانه او به طور ناخواسته باعث فروپاشی کل بعد شد.

یا میگوئل معتقد است. کاملاً مشخص نیست که چگونه میگل می تواند مطمئن باشد که انتخاب نسبتاً خوش خیمش منجر به نابودی یک جهان شده است. با یک کل آیه عنکبوتی فیلمی که هنوز باقی مانده است، احساس می‌کنم میگل در نهایت متوجه می‌شود که آنطور که فکر می‌کند مسئول تمام این مرگ‌ها نیست – یا حداقل اینکه مایلز به او می‌آموزد که بیش از یک راه برای باز شدن داستان یک مرد عنکبوتی وجود دارد.

11022640 – SPIDER-MAN: ACROSS THE SPIDER-VERSE
انیمیشن سونی پیکچرز

آن پیش فرض یک «قانون» که باید به هر قیمتی از آن دفاع کرد – و همراه با آن، مجموعه معینی از نسخه های روایی که باید اتفاق می افتد تا کسی یک مرد عنکبوتی “واقعی” در نظر گرفته شود – جالب ترین جنبه بسیار دور است. در سراسر آیه عنکبوتی. همچنین این یکی است که از بیشترین تفاسیر استقبال می کند. می‌توان استدلال کرد که میگل و انجمن عنکبوتی‌اش قوانین مربوط به آنچه «قرار است» در داستان مرد عنکبوتی اتفاق بیفتد، مشابه خودپلیسی است که در برخی از گوشه‌های خشمگین‌تر هواداران کوچک – سمت تاریک – انجام می‌شود. از تمثیل اشتراکی از به آیه عنکبوتی – اعضای آن دوست دارند به فیلم‌ها و فیلم‌سازانی که فکر می‌کنند روش «صحیح» را برای ساختن دنباله یا بازسازی یا هر نوع نسخه جدیدی از مالکیت معنوی کلاسیکی که دوست دارند، دنبال نکرده‌اند، انتقاد کنند. میگل و تیمش در حال تعقیب مایلز از طریق نویوا یورک آینده نگر مانند ایده یک اوباش اینترنتی است که تلاش می کند افرادی را که احساس می کند حق پیوستن به آنها را به دست نیاورده اند، بدرقه کند.

همچنین می‌توانید مبارزه مایلز با Spider-Society و تأکید آن‌ها بر داستان‌سرایی‌های سفت و سخت و فرسوده را به‌عنوان یک تمثیل بزرگ درباره مبارزه برای ایجاد هنر محدودکننده در محدوده سیستم استودیو محافظه‌کار، با امتناع مایلز و متحدانش بخوانید. به افراد مسئول “کانن” (یعنی مدیران استودیو) که فقط می خواهند آنچه در گذشته کار شده را بازسازی کنند و از ایده های جدید وحشت دارند، رضایت دهید. به عبارت دیگر، داستان مبارزه مایلز برای گفتن داستان خود آنقدرها با داستان مایلز متفاوت نیست در سراسر آیه عنکبوتی تیم خلاق همین کار را انجام می دهد. (حضور آثار هنری جف کونز در مقدمه – همراه با بحث Spider-Gwen و Vulture در مورد اینکه آیا این اثر هنری واقعی است – واقعاً این خوانش را تقویت می کند.)

من فکر می کنم برخی از شکایات مشروع وجود دارد که می توانید در مورد آنها مطرح کنید در سراسر آیه عنکبوتی. این نیمی از داستان 130 دقیقه ای است و حس خوبی دارد. با این حال، دوست نداشتن فیلمی که نه تنها به همان اندازه خارق‌العاده به نظر می‌رسد، برایم سخت است در سراسر آیه عنکبوتی به نظر می رسد، اما به اندازه این یکی در مورد طراحی خود متفکر است. احتمالاً از آن زمان تاکنون دنباله‌ای وجود نداشته است که به آن علاقه داشته باشد (و بطور خودارجاعی با آن درگیر باشد) اوشن 12، فیلم دیگری در مورد شخصیت هایی که توسط یک رقیب بسیار ماهر مجبور به تلاش برای بازسازی و پیشی گرفتن از موفقیت فیلم اول خود می شوند. (“ما مجبورش می کنیم”، دنی اوشن، جورج کلونی، در حین یکی از برنامه ها، خطاب به “راستی رایان” برد پیتی زمزمه می کند. اوشن 12لحظات فرامتنی بسیاری است.)

هیچ کس داخل در سراسر آیه عنکبوتی احساس می کند که آنها آن را مجبور می کنند. اما آن میکند به نظر می رسد که فیلمسازان آشکارا مخاطب را تشویق می کنند که چگونه این کار را در نظر بگیرد مرد عنکبوتی فیلم متفاوت از بقیه است – و چرا برخی از شخصیت ها این تفاوت را بسیار خطرناک می دانند.

در سراسر آیه عنکبوتی: خنک ترین تخم مرغ های عید پاک

بهترین مراجع مارول و مرد عنکبوتی در Spider-Man: Across the Spider-Verse ممکن است از دست داده باشید

منبع

Home
Account
Cart
Search