25 شخصیت نمادین در دامنه عمومی
اخبار سینما

25 شخصیت نمادین در دامنه عمومی

اگر تا به حال فکر کرده اید که چرا برخی از شخصیت های محبوب به یک فرنچایز از یک استودیو محدود می شوند، در حالی که به نظر می رسد برخی دیگر به طور همزمان در چندین فیلم یا برنامه تلویزیونی بازی می کنند، احتمالاً یک پاسخ دو کلمه ای برای سؤال شما وجود دارد: دامنه عمومی.

آثار هنری، کتاب‌ها، فیلم‌ها و غیره همگی در ابتدا توسط کپی رایت محافظت می‌شوند. طول دقیق حق چاپ بر اساس عوامل خاصی متفاوت است، از جمله زمانی که اثر در اصل محافظت شده است. اما به طور کلی حق چاپ روی چیزی تا 70 سال پس از مرگ نویسنده آن باقی می ماند. (اگر چیزی توسط نویسنده یا هنرمندی به‌عنوان اثری برای اجاره ایجاد شده باشد، حق چاپ 95 سال از تاریخ انتشار باقی می‌ماند.) پس از آن، یک اثر وارد حوزه عمومی می‌شود – جایی که هر کسی می‌تواند به طور قانونی مطالب را تماشا، بخواند یا دوباره استفاده کند. بدون تایید نویسنده (وقتی فرد 70 سال از دنیا رفته است، گرفتن تایید نویسنده به نوعی سخت است.)

بیشتر بخوانید: بازیگرانی که بدون اجازه از فیلم‌های مارول خود لوازم جانبی گرفتند

اگرچه برخی از شرکت‌های بزرگ برای محافظت از مالکیت معنوی خود برای افزایش طول حق چاپ مبارزه کرده‌اند، اما در اوایل دهه 2020 برخی از محبوب‌ترین داستان‌ها و شخصیت‌ها در تاریخ داستان‌های داستانی به هر حال وارد مالکیت عمومی شدند. در اینجا 25 مثال آورده شده است – اما به خاطر داشته باشید که بین کاراکترهای در مالکیت عمومی و آثار در مالکیت عمومی تفاوت وجود دارد، زیرا ظاهر بعدی شخصیت‌ها ممکن است همچنان توسط حق چاپ محافظت شود، یا نویسندگان یا نمایندگان آنها شخصیت‌های خاصی را علامت تجاری قرار دهند، یا مقررات. (همچنین، در حالی که شخصیت اصلی ممکن است در مالکیت عمومی باشد، نسخه معروف شخصیت ممکن است نباشد. نمونه‌های معروفی از همه این «هم‌چنین» را در زیر خواهید دید.)

شخصیت های نمادین در دامنه عمومی

این شخصیت‌ها خیلی وقت پیش ایجاد شده‌اند که متون اصلی آنها اکنون در مالکیت عمومی است و دیگر توسط حق چاپ محافظت نمی‌شود.

هوش مصنوعی دنباله‌ای بر فیلم‌های کلاسیک است

ما از یک پرسیدیم ربات چت هوش مصنوعی برای نوشتن دنباله های ساخته نشده فیلم های محبوب. پیشنهاداتش اینجا بود. بعضیا خیلی خوبن! دیگران واقعاً عجیب هستند.

منبع

Home
Account
Cart
Search