هری بلافونته، موسیقی‌دان، بازیگر و فعال در سن ۹۶ سالگی درگذشت
اخبار سینما

هری بلافونته، موسیقی‌دان، بازیگر و فعال در سن ۹۶ سالگی درگذشت

هری بلافونته یک بازیگر، یک موسیقیدان و یک نیروی خوب در دنیای ما بود. متأسفانه وی در 24 آوریل 2023 درگذشت. علت مرگ به گفته سخنگوی وی نارسایی احتقانی قلب بوده است.

هری بلافونته شاید بیشتر برای آهنگش «Day-O (آهنگ قایق موز)» شناخته شود. همانطور که گفته شد، بلافونته در زمان خود ستاره بزرگی بود. نه تنها این، بلکه او در برخی از جدایی ناپذیرترین بخش های جنبش حقوق مدنی شرکت داشت. او بخشی از راهپیمایی مارتین لوتر کینگ جونیور به واشنگتن و همچنین راهپیمایی آلاباما از سلما و مونتگومری بود. بعداً، او به سازماندهی همکاری با سایر نوازندگان مانند “We Are The World” کمک کرد.

بیشتر بخوانید: بازیگران بزرگی که در سال 2022 از دست دادیم

بلافونته در هالیوود نیز حرفه ای موفق داشت. او در اتو پرمینگر بازی کرد کارمن جونز در سال 1954 و در سال 1957 بازی کرد جزیره ای در خورشید، یک درام بحث برانگیز در زمان خود برای به تصویر کشیدن عاشقانه های بین نژادی. بلافونته بعداً در دو فیلم بسیار محبوب دهه 1970 ظاهر شد: وسترن باک و واعظو کمدی رفیق شنبه شب بالای شهر.

مادر بلافونته در کودکی به او توصیه های قابل توجهی کرد و به نظر می رسد که واقعاً به او چسبیده است.

او سرسخت بود تا حیثیتش له نشود. و یک روز او به من گفت – او در مورد بازگشت از روزی صحبت می کرد که نتوانست کاری پیدا کند – در حالی که اشک هایش را پس می گرفت، گفت: “هرگز اجازه نده که بی عدالتی بدون چالش از بین برود.” و این واقعا بخش عمیقی از DNA زندگی من شد. بسیاری از مردم به من می گویند، “چه زمانی به عنوان یک هنرمند تصمیم گرفتی که فعال شوی؟” من به آنها می گویم “من مدت ها قبل از اینکه هنرمند شوم یک فعال بودم.”

او همچنین با NPR صحبت کرد در مورد یکی از بزرگترین موفقیت های خود در سال 2011.

“وقتی من “آهنگ قایق موز” را می خوانم، این آهنگ یک آهنگ کاری است. این در مورد مردانی است که تمام روز عرق می کنند، و دستمزد کمتری دریافت می کنند، و از تالیمن التماس می کنند که بیاید و آنها را صادقانه حساب کند – موزهایی را که من انتخاب کرده ام بشمار تا بتوانم حقوق بگیرم. و گاهی که پولی به دست نمی‌آورند، به آنها رام می‌نوشند. شعری در این آهنگ وجود دارد که می گوید: “تمام شب را روی یک نوشیدنی رام کار کن.” مردم می خوانند و لذت می برند و می رقصند و آن را دوست دارند، اما واقعاً نمی فهمند مگر اینکه این آهنگ را مطالعه کنند که دارند یک آهنگ کاری می خوانند که آهنگ شورش است.

هری بلافونته بسته کامل بود. یک بازیگر بزرگ، یک موسیقیدان بزرگ و یک شخص بزرگ که میراثی باورنکردنی در دنیای هنر و فرهنگ از خود به جای گذاشت. او دلتنگ خواهد شد.

10 بازیگری که پیش از هالیوود حرفه‌ای شگفت‌انگیز داشتند

منبع

Home
Account
Cart
Search